Банківський сейф: історія та цікаві факти

Якщо щось і можна вважати справжнім символом надійності, то це, безперечно, банківський сейф. Сучасні банківські сховища поєднують у собі передові технології та багатовікову історію розвитку, спрямовану на досягнення максимального рівня безпеки.

Поява та розвиток банківських сейфів

З давніх-давен люди прагнули сховати найцінніше у найнадійніше місце. Спочатку цінності закопували у землю або завалювали великим каменем. Просто і доступно, але схованка під найближчим деревом прив’язувала власника до конкретного місця, тому з часом людство почало створювати більш компактні та мобільні засоби зберігання нажитого скарбу. Так побачили світ перші скрині, а також замки та ключі. Про них згадується, зокрема, у античній міфології та Старому Заповіті.

Давні запірні пристрої вже тоді мали багато різновидів і виготовлялися з очерету, волокнини, деревини або металу. Велика скриня була невід’ємним атрибутом у житті будь-якої родини — прості люди зберігали там домашній скарб та одяг, багатії клали до скринь прикраси, гроші та цінні папери. Крім того, скрині часто прикрашалися і декорувалися, тому вважалися повноцінним предметом інтер’єра. Також власники довіряли свої цінності авторитетним зберігачам, роль яких за відсутності банків відігравали релігійні організації. Так, ще у Стародавній Греції заможні громадяни часто залишали свої заощадження на зберігання у храмах та святилищах, а в епоху

У середньовіччя цю роль успішно виконували монашеські ордени. Важливим етапом у розвитку засобів зберігання цінностей стало створення повністю металевих скринь. Вони витіснили дерев’яні сундуки та хитромудрі секретери і стали найближчими родичами сучасних сейфів. Перші сейфи з’явилися у капіталістичній Англії у ХІХ сторіччі і почали активно використовуватись у банківській сфері. Вони вироблялися з високоякісної сталі, мали міцні замки та певний час вважалися еталоном надійності. У 20-ті роки ХХ сторіччя більшість банків перейшла з сейфів на велетенські монолітні сховища зі стінами та дверима з метр завтовшки.

Так, один американський ресторан, розміщений у колишній будівлі банку, пропонує гостям пообідати у старому банківському сховищі. Воно виявилось настільки міцним та надійним, що нові власники будівлі просто не змогли його зруйнувати і були змушені пристосувати його до потреб ресторану.

Головною рушійної силою еволюції сейфів та банківських сховищ завжди була винахідливість зломщиків. Масивні навісні замки можна було збити чимось важким, тому замки сейфів почали вбудовувати всередину. Їх також зрештою навчилися відкривати за допомогою пороху, який засипали у замковий отвір. Це сприяло появі кодових замків, в яких навіть не було отвору для ключів. Зловмисники навчилися відкривати механічні шифровані замки за допомогою стетоскопа — виробники налаштували механізми так, щоб диски циферблатів робили додаткові клацання, які заважали підібрати правильну комбінацію.

Після появи автогена сейфи стали виготовляти з двох листів метала, прокладених міддю та залитих шаром бетону. Грабіжники взяли в руки зварний інструмент з робочою температурою понад 3000 градусів Цельсія — виробники сейфів заповнили стінки сейфів графітом, який від високих температур страшно димів, змушуючи зловмисників залишити приміщення.

Зрештою злочинці почали просто викрадати сейфи, зламуючи їх у зручному місці. Тому сьогодні все більша увагу приділяють розробці різноманітних датчиків, систем оповіщення та сигналізації, які не дозволяють грабіжникам навіть наблизитися до сховища.

Сейфи haute couture

У сучасному світі дизайну та мистецтва сейф вже давно перестав бути звичайним металевим ящиком. Спільними зусиллями найвідоміших виробників та митців сейфи перетворюються на справжні арт-об’єкти:

  • мініатюрний сейф Colosimo від компанії Dttling призначений для одного наручного годинника, а також може використовуватись як портсигар.
  • сейф GrandCircle від тієї ж Dttling вартістю 265 призначений для зберігання годинників преміум-класу, а також сигар та елітного алкоголю. Він обладнаний акустичною системою, механізмами для заведення годинників та декоративним циферблатом, який відображає дату, день тижня та фазу місяця.
  • компанія Stockinger виготовила унікальну лінійку автосейфів під маркою Bentley, які повторюють автомобільний дизайн і носять назви найвідоміших моделей автовиробника.
  • сейф Narcissus компанія Dttling створила спільно з модельєром Карлом Лагерфельдом. Покритий хромованим алюмінієм сейф містить 30 скриньок і коштує 250 тис. євро.