Рейтинг банків 2016 (укр)

На нещодавно минулому всесвітньому економічному форум, що пройшов в швейцарському Давосі, був опублікований Global Competitiveness Report – рейтинг найбільш конкурентоспроможних країн світу. Загальна оцінка економічного стану кожної з країн розраховувалася за допомогою показників розподілених по 12 групам.

Одним з критеріїв оцінки національної економіки був показник надійності банків. Найбільш стабільними були визнані фінансові установи Канади та Фінляндії. Українські банки зайняли останнє 140-е місце.

Така сумна оцінка обумовлена економічними потрясіннями на тлі нестабільної політичної ситуації в країні, що безумовно позначилося на діяльності кожного окремо взятого банку.

 

Рейтинг надійності банків 2016

Виданням Форіншурер був складений рейтинг, з урахуванням здатності банку повернути наявні вклади, в разі виникнення у нього фінансових труднощів, або проблем пов’язаних з погашенням кредитів при зростанні заборгованості клієнтів. Також був врахований рівень підтримки держави і акціонерів.

На рейтинг найбільший банків 2016 року істотний вплив зробив, так званий, фактор власника. Адже стабільність і стійкість під впливом стресових умов багато в чому забезпечує своєчасно поповнення капіталу і ліквідних ресурсів. І зайвим тому підтвердженням є відсутність фактів визнання неплатоспроможним жодного банку, що належить міжнародним фінансовим холдингам або державі.

Рейтинг надійності банків

Зірочкою відзначені системні банки (версія НБУ), які відрізняються загальним розміром активів, взятими зобов’язаннями, і обсягом міжбанківського кредитування.

Журналом Forbes, компетентність і авторитет якого ні у кого не викликає сумніву, в рамках свого щорічного проекту також були оцінені банки України. Рейтинг надійності експертами видання був проведений на основі традиційних фінансових показників:

  • рентабельність;
  • капіталізація;
  • оцінка безперебійності платежів;
  • підтримка акціонерів;
  • індикатори ліквідності.

Крім цих показників на рейтинг банків України вплинула, введена Національним банком, нова класифікація фінансових установ.

Відповідно до неї, було здійснено розподіл банків на окремі групи:

  • Банки частка державного володіння, в яких перевищує 75%.
  • Банки, в яких власниками контрольного пакета акцій є іноземні банківські групи.
  • Група 1 – банки мають частку активів, що перевищує показник 0,5% по відношенню коптимо активів банківської системи.
  • Група 2 – банки мають частку активів менше ніж 0,5% від активів банківської системи.

групи A i B

Групи С і D

Таким чином, в рейтингу представлені банки, що входять до групи номер один (нова класифікація), а також банки з державним іноземним капіталом, ринкова частка яких більше 0,5%.

Группа 1

Банки з державною часткою, та іноземним капіталом

Forbes, шляхом опитування провідних українських економістів, також був підготовлений песимістичний сценарій, що складається з ключових загроз, виникнення яких здатне вплинути на рейтинг надійності банків. Україна в 2016 р, на їхню думку, найбільш схильна до 7 наступних ризиків:

Кредитні ризики – турбує більшість фахівців. Економічний спад призвів до погіршення якості кредитного портфеля всіх банків і зумовив необхідність зменшення капіталу шляхом деформування резервів. За словами А. Кравця, керівника департаменту ризик-менеджменту банку Хрещатик, спостерігається стабільна тенденція зростання проблемних активів, про що неоднозначно свідчить негативний показник процентної маржі.

Жорстка валютна політика і девальвація. Цього року актуальність валютних ризиків залишається на колишньому рівні. Цьому сприяє нестабільність курсу національної валюти і програми, спрямовані на реструктуризацію і конвертацію валютних кредитів, заявляє голова правління Фідобанк Юрій Ромушка.

Гостра нестача капіталу. Як зазначив Роман Лепак, акціонери фінансових установ з українським основним капіталом практично позбавлені можливості вливання додаткового капіталу у свої банки.

І саме через відсутність можливості збільшити капітал до рівня, узгодженого з національним банком, приклади виведення гравців з банкового сегменту ринку неминучі.

Труднощі з відновлення та реформування банківської системи. Представники Альфа Банку акцентують увагу на велику ймовірність законодавчо-регуляторного ризику. Станом на 2016 рік регуляторними органами не було виявлено рішень з проблеми кредитів в іноземній валюті виданих фізичним особам і не прийняті нормативні акти, які б процесу реструктуризації заборгованостей корпоративних позичальників.

Паніка і падіння рівня довіри вкладників. Співробітник аналітичного відділу UniCredit Bank Андрей Приходько вважає, що зниження довіри системі банківських установ – найперша і реальна загроза 2016 року.

Ризики, обумовлені воєнним станом і політичною обстановкою. Гіпотетична можливість активізації військових дій на сході-найбільший ризик не тільки для банківського сегмента, а й для всіх економічних галузей країни.

Макроекономічні стреси. На думку групи експертів державного Ощадбанку макроекономічні чинники стануть визначальними для показників якості та доходу кредитно-інвестиційного портфеля українських банків.

Рейтинг

Рейтинг

Варто відзначити, що обидва рейтинги розраховувати виходячи з фінансової звітності за 3 квартали минулого року за досягнутими показниками капіталу активів і вкладів.

 

Рейтинг банків за капіталом 2016

Виходячи з показників діяльності, наданих фінансовими установами, асоціацією українських банків (АУБ) були оприлюднені систематизовані дані банківських капіталів. Інформація представлена у вигляді таблиці, яка відображає рейтинг банків за розміром капіталу, станом на 1 січня 2016 року.

Лідер групи B, за версією Форбс – УкрСиббанк, яким керує Філіп Дюмел, взяв курс на суттєве нарощування капіталу. Це пояснюється прийнятим рішенням акціонерів збільшити розмір статутного капіталу в три з половиною рази. Таким чином, запланований ріст цього показника на чотири з половиною мільярди гривень, що в кінцевому підсумку складе 6,2 млрд. грн.

Кредобанку вдалося збільшити власний капітал в два рази, і тепер він перевищує один мільярд гривень. Таке зростання стало можливим завдяки оголошеному в IV кварталі додатковому випуску акцій, на загальну суму 330 мільйонів гривень.

З метою посилити свої позиції UniСredit Bank теж збільшив розмір капіталу на 500 000 000USD. Збори акціонерів Альфа Банку прийняло рішення підвищити рівень статутного капіталу на $ 131,5 млн.

А очолює рейтинг банків України за капіталом ПриватБанк. Демонструючи гідні показники рентабельності і своєчасності виплат, одноосібно очолити основний рейтинг банків України на 2016 рік Приватбанку позбавила змоги значне перевищення нормативів максимального кредитування (45% при встановлених НБУ 10%).

Капітал банків України

 

Рейтинг банків за активами 2016

Рейтинг банків за активами очолює все той же ПриватБанк. Про це свідчить рейтингова таблиця, опублікована виданням Форіншурер, сформована фахівцями на основі офіційної звітності банків, за результатами діяльності за перші три квартали 2015 року.

Топ найбільших банків по розміру активів

Активи фінансової установи групи Приват (241 809 360 млн грн.) На порядок перевищили аналогічні показники йде на другому місці Ощадбанку (156 596 306 млн).

Державний експортно-імпортний банк України – третій в рейтингу українських банків за активами. Єдиним власником акцій Укрексімбанку є держава, яка представляє Кабмін України. Головні пріоритети банку спрямованість на забезпечення зовнішньоекономічної діяльності країни.

Рейтинг банків за чистими активами в 2016 році багато в чому був обумовлений стабільним скороченням чистих активів всієї банківської системи країни. Про що свідчить аналітичний огляд банківської системи України за 9 місяці в 2015 року опублікований рейтинговим агентством Рюрик. Відповідно до огляду, цей показник впав на 8,2% і в підсумку склав 1 208,88 млрд. Грн.

Згідно зі статистикою агентства, на рейтинг українських банків за активами вплинула негативна динаміка, яка була обумовлена фактами:

  • ліквідації цілого ряду банківських установ;
  • відтоку грошових коштів вкладників;
  • істотною девальвацією національної валюти.

Ставши причиною відносного збільшення запасів іноземного капіталу, девальвація гривні також вплинула на рейтинг банків. Активи в валюті по відношенню до загального показника, за 9 місяців збільшилися на 3,98 відсотка.

В цілому рейтинг банків за величиною активів включив в себе 123 банки.

 

Рейтинг банків за вкладами 2016

Рейтинг банків за вкладами має структурну особливість, яка виражається в поділі рейтингу на дві складові:

  • депозити юридичних осіб;
  • депозити фізичних осіб.

Так, за даними АУБ, 1 січня 2016 року рейтинг банків виглядав наступним чином:

Топ найбільших банків: депозити фізичних особ

Топ найбільших банків: депозити юридичних особ

На таку розстановку основний вплив надали останні 6 місяців, протягом яких банківський сектор відходив від наслідків, викликаних недавньої панікою. Свідченням тому є осінні тенденції зниження ставок депозитів і збільшення обсягів вкладів у гривні.

Як зазначив Юрій Ромушка, голова правління Фідобанк, перевагу вкладників протягом минулого року віддавалася розміщення коштів на депозитах короткострокового характеру, терміном на 3 місяці. Також попитом користувалися вклади з вільним доступом. А вже за результатами жовтень – листопад спостерігалася позитивна динаміка приросту показників більш тривалих вкладів, терміном перевищують 6 місяців.

Таку тенденцію, спрямовану на збільшення терміновості депозитів відзначає і його колега, Олена Малинська – голова правління банку Кредит Дніпро.

Основними причинами, що пояснюють відновлення припливу депозитів, фахівці вважають стабілізацію курсу, зниження інфляції, а також зняття обмежувальних рамок по валютних внесках

При складанні рейтингів, як джерела даних використовувалися публікації офіційних сайтів Національного банку України, асоціації українських банків, економічного журналу Форіншурер, національного рейтингового агентства Рюрик.

Джерело: https://deltafinance.com.ua/ru/rejting-bankov-ukrainy-po-nadezhnosti/

Напишіть відгук